Web Ali

Vitejte na stránkách Alí a Ondera. Tyto stránky byly vytvořeny 30.7.2008.

http://www.multiweb.org/

ALBION Group, a.s. - bazény

Vánoční zvyky a tradice

          Vánoční zvyky, tradice

S vánočními svátky bylo odpradávna spojeno kouzlení a čarování - prováděly se vánoční zvyky.

Mezi obyčejnými lidmi se uchovávali předkřesťanské vánoční zvyky, spojené se slavením zimního slunovratu. Magické praktiky se prováděli v dobách, kdy o životě a smrti rozhodovala kvalita sklizně a plodnost domácích zvířat a byly spojeny především se zajištěním dobré úrody. Věštila se ale i budoucnost, zdraví, sňatek, počet dětí atd.

Dnes nás všechny vánoční zvyky a rituály prováděny v průběhu štědrovečerního večera spíše rozveselují a přidávají mu prvek tajemna.

Dříve byl vánoční zvyk připravovat štědrovečerní večeři z hrachu, čočky, rybí polévky, pekl se kuba z krup. Mezitím hospodář tajně ustrojil stromeček nebo se stavěli betlémy. Lidé se od rána postili, aby viděli večer zlaté prasátko. Štědrý večer začal s první hvězdičkou a rodina si sedla k slavnostně upravenému stolu. Večeři zahajovali motlitbou, vzpomínkou na minulý rok a na zemřelé. Z mísy s jídlem hospodyně odebrala po lžíci pro domácí zvířata. Kosti se dávali na talíř, který hospodář po večeři odnesl v ubrousku pod jabloň. Po zazvonění zvonku přinesl hospodář stromeček ověšený jablky, sušeným ovocem, kostkovým cukrem zabaleným v barevných papírcích. K vánočním zvykům patřilo i zapalování svíček na stromečku u kterého všichni zpívali koledy. Ty se zpívaly každý večer u stromu, dokud se neodstrojil.

K dalším vánočním zvykům patří bezesporu i koledování, které se neomezovalo jen na jeden večer, koledovalo se mezi štědrým večerem a svátkem Tří králů. Nejvíc se koledovalo na sv. Štěpána a na Nový rok. Koledníci obcházeli obydlí a přáli do Nového roku zdar v hospodářství a v osobnám životě. Všude byli vítáni a obdarováváni.

Stavění betlémů byl jeden z nejrozšířenějších vánočních zvyků až do 19st. , kdy se symbolem vánoc stal vánoční stromeček. Strom, blíže dřevo stromu je symbolem, že se Kristus narodil v jeslích ze dřeva a na kříži ze dřeva zemřel.

Hezký vánoční zvyk který se dochoval do dnešní doby je vkládání rybích šupinek pod talíř při Štědrovečerní večeří, které měli přinést dostatek peněz. Při Štědrovečerní večeři se dávalo o jeden talíř navíc pro náhodného hosta a od večeře nesměl nikdo vstát, protože ten , do vstane do roka zemře.

Do našich domácností patří i vánoční jmelí, které je považováno za posvátné již od keltských dob. Jmelí má mít kouzelné účinky, jako je ochrana proti ohni, před přístupem čarodějnictví a zlých duchů. Jmelí je také léčivá rostlina pro snížení krevního tlaku.

Vánoční zvyky se netýkali jen věcí které nosily štěstí, ale i toho co se nesmělo o vánocích dělat, jako zákaz psát milostné dopisy, protože to špatně dopadne. Nesmí se prát prádlo, přináší to smůlu.

Na ukázku pár vánočních zvyků, které si můžete doma sami zkusit.

Vánoční zvyk - Pouštění skořápkových lodiček
Do půlek prázdných vlašských ořechů připevníme malou svíčku. Důležité je, aby si každý vyrobil svou lodičku sám a aby vyřkl pouze jedinou otázku. Lodičky se vložili do vody. Pokud lodička zůstala u břehu, v příštím roce nás nečeká žádná změna
Lodička se hned potopí, snaha o zlepšení své životní situace bude marná
Lodička se potopí až kousek od břehu, vlastní neuvážeností, shodou okolností či náhod se naše snažení i přes dobrý začátek mine účinkem.
Loď pluje bok po boku s jinou, láska a přátelství nebo dobrá obchodní spolupráce. Čím dřív se dotknou, tím rychleji k sobě najdou jejich majitelé cestu.
Lodičky se semknou do kruhu, vzájemné přátelství, úcta a tolerance
Lodička nabere vodu, ale dorazí k protějšímu břehu, svůj záměr uskutečníte odřenýma ušima.

Vánoční zvyk - Krájení jablíčka
Pokud si na Štědrý večer rozkrojíme jablíčko a naše hvězda je čistá a krásná, zaručuje nám to zdraví a štěstí po celý příští rok. Pokud má tvar kříže, je čtyřcípá, pak někdo z přítomných těžce onemocní nebo zemře.

Vánoční zvyk - Lití olova
Nad plamenem se v kovové lopatce rozžhaví kousek olova a to se naráz roztavené vleje do nádoby se studenou vodou. Tím vzniknou různé tvary, které představují co dotyčného v příštím roce čeká.

Vánoční zvyk - Házení bačkory
Svobodné dívky házely střevíc přez hlavu. Obrátila-li se patou ke dveřím, zůstanou doma. Pokud špičkou ke dveřím, provdají se a odejdou z domu.

Vánoční zvyk - Barborka
Vložte do vázy tolik větviček (podle tradice by to měla být větev třešňová – barborka), kolik je členů rodiny. Na lísteček napíše každý člen nějaké přání a pověsí jej na větvičku (nebo si jen své přání a podobu své větvičky pamatujete). Komu větvička na štědrý den vykvete, tomu se přání splní.

Vánoční zvyk - Štědrovečerní večeřě
Na Štědrý den se až do večera zachovává přísný půst. Ten, kdo vydrží, údajně uvidí zlaté prasátko. Ke společné večeři se zasedá, jakmile vyjde první hvězda. Pod talíře se na štědrovečerní večeři dávají kapří šupiny, které mají přinést všem po celý rok dostatek peněz. Po dobu slavnostní večeře nesmí nikdo vstávat.

ZDROJ: NASEVANOCE.CZ